< Back

ZPRÁVY Z ČINNOSTI ZASTOUPENÍ JMK PŘI EU: BŘEZEN 2023

3. 4. 2023

VYBR Z MONITORINGU eu 28

Zastoupení během března 2023 navštívilo a reportovalo celkem 9 tematických konferencí a jako spolupořadatel se podílelo na 2 akcích:

  • 8. března: Science Café – prevence rakoviny

Ve středu 8. března, u příležitosti Mezinárodního dne žen, proběhlo tradiční Science Café s tématem prevence rakoviny ve spolupráci s CZELO, Českým centrem v Bruselu a Pražským domem. Letošní hosté byli jak z vědecké, tak komunikační oblasti.

Prvním hostem byla Kateřina Šédová, zakladatelka Loono, jejímž posláním je motivovat lidi k přemýšlení o svém zdraví. Díky svému přínosu v oblasti prevence byla zařazena do žebříčku 30 pod 30 časopisu Forbes a získala cenu Evropské komise Health Award za kampaň prevence rakoviny. Loono vzdělává v následujících oblastech: reprodukční zdraví (#doledobry), duševní zdraví (#dobrénitro), prevence onkologických onemocnění (#prsakoule) a kardiovaskulárních onemocnění (#zijessrdcem). Nově je k dispozici také mobilní aplikace Preventivka.

Druhým hostem byla Nina Formánek Jaganjacová, zakladatelka organizace Sifty 52 a autorkou knihy Příběhy o rakovině, která vznikla v rámci projektu #příběhyo. Nina se věnuje zdravotnictví z pohledu sociální politiky a mezinárodního rozvoje a má zkušenosti z oblasti zdravotnictví z Evropské komise, kanceláře UNICEF pro HIV/AIDS a z ústředí OSN v New Yorku.  

Do diskuze bylo zapojeno i publikum hned vícero způsoby. Publikum mohlo hned po debatě klást různé otázky oběma hostům. Po Q&A části následoval i workshop na ukázku prevence #prsakoule, kterou má pod sebou paní Šédová. Po akci následovala ochutnávka různého výběru z jihomoravských vín.

Debata byla moderována paní Sooike Stoops, která má v oblasti vědecké komunikace, prací s veřejností a tiskem více jak dvaceti letou zkušenost.

 

  • 9. března: Setkání pracovní skupiny Design&Kreativita sítě ERRIN

Zastoupení se ve středu 9. března zúčastnilo prvního setkání pracovní skupiny ERRIN pro design a kreativitu v roce 2023. Jedním z cílů této skupiny je předkládat výzvy, zejména ve vztahu k odvětvím, které s designem (myšlením) a kreativitou zatím nepracují, a ukázat význam designu a kreativity v jednotlivých odvětvích prostřednictvím dobrých příkladů a konkrétních případů. S ohledem na to bylo první letošní setkání zaměřeno na kreativní myšlení a využití nástrojů designu pro plánování politik a projektů ve veřejné správě. Primárním cílem setkání bylo poskytnout členům sítě ERRIN nové nápady a nástroje, které mohou přinést do svých správních orgánů, s podporou odborných znalostí EU Policy Lab a jejich zástupců Společného výzkumného střediska - Ottla Arrigoni, Alessandro Borsello a Yaprak Hamarat. Velkou součástí setkání byly otázky a odpovědi od ostatních účastníků setkání, společně s představením dalších akcí na rok 2023. 

 

  • 14. března: Řízení PRI - očekávání a budoucí směry

Pilotní akci Partnerství pro regionální inovace (PRI) v květnu 2022 zveřejnilo JRC a Výbor regionů jako iniciativu navazující na strategie inteligentní specializace - jejím cílem je posílit S3 prostřednictvím prvků, jako je přechodné myšlení a zvýšená spolupráce mezi různými územími. Vzhledem k tomu, že PRI se později objevila např. v Nové evropské inovační agendě a součástí iniciativy je 47 členů ERRIN, blíží se nyní konec pilotní akce a akce na vysoké úrovni s názvem "Od příručky k realizaci", která se uskuteční 28. března 2023. V návaznosti těchto skutečností se Zastoupení zúčastnilo setkání pracovní skupiny  ERRIN S3 na téma "Řízení PRI - očekávání a budoucí směry" dne 14. března. Členové, kteří se účastní Pilotu nebo se o něj zajímají, si mohli vyslechnout a zapojit se do přímé diskuse o budoucnosti iniciativy společně s GŘ RTD, GŘ REGIO, JRC a CoR a také se zapojenými regiony ERRIN.

 

  • 20. března: Lokální DT4REGIONS akce: Flandry

Zastoupení se 20. března 2023 zúčastnilo místní akce DT4Regions od agentury Flanders Digital Agency, která představila výsledky svého programu umělé inteligence a projektu DT4Regions. Flandry v této oblasti připravují i prototyp, který by mohl být dalšími regiony a aktéry aplikován na zkoumání podvodů v rámci různých finančních příspěvků. Na závěr se uskutečnila přednáška Dr. Roba Heymana (VUB-imec-SMIT) na téma "AI (umělá inteligence) a etika".

 

  • 21. března: Pracovní skupina Politiky EU sítě ERRIN

V úterý 21. března se Zastoupení účastnilo setkání pracovní skupiny “Politiky EU” sítě ERRIN. Tématem tohoto setkání byla Nová evropská inovační agenda a její stěžejní iniciativa “3” a její aktuální stav, který je důležitý pravě pro regiony a města. Hostem pracovní skupiny byla Jekaterina Novikova, zástupkyně vedoucího oddělení pro inovační politiku a přístup k financím na GŘ RTD, jež představila nový důležitý vývoj tohoto nástroje, včetně tzv. inovační propasti a regionálních inovačních údolí. Následovala otevřená diskuse se všemi zúčastněnými.

 

  • 21. března: Slavnostní vyhlášení ankety Evropský strom roku

V úterý 21. března 2023 proběhlo v prostorách Evropského parlamentu vyhlášení 13. ročníku ankety Evropský strom roku, ve které v letošním roce hlasovalo celkově 177 486 lidí. . Ceremonii moderoval Ladislav Miko a Natalie Pauwels.

  • 1. místo získal polský dub Fabrykant s celkovými 45 718 hlasy. Cenu pro vítěze předával Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu a místopředseda Výboru pro hospodářské a měnové záležitosti Evropského parlamentu a Michal Wiezik, poslanec Evropského parlamentu a člen Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu.
  • 2. místo získal slovenský Dračí dub s celkovými 18 198 hlasy. Cenu za 2. místo předával Mgr. Miroslav Kundrata, ředitel pro rozvoj Nadace Partnerství pro životní prostředí ČR a Thierry de l'Escaille, generální tajemník - výkonný ředitel Evropské organizace vlastníků půdy.
  • 3. místo získala ukrajinská kolonie jabloní z města Krolevets s celkovými 14 219 hlasy. Cenu za 3. místo předával Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO a Jiří Kasala, člen Rady Jihomoravského kraje pro cestovní ruch.

Proslov pronesl i ministr pro evropské záležitosti, pan Mikuláš Bek.

Na akci Evropského stromu roku se podílela Nadace Partnerství, Zastoupení Jihomoravského kraje při EU, Evropská organizace vlastníků půdy, Mendelova univerzita, ŠKODA AUTO. Proběhla pod záštitou poslaneckého klubu ELS a Renew Europe.

 

  • 23. březnaDovednosti budoucnosti a inovační ekosystémy skrze robotiku

Zastoupení se ve čtvrtek 23. března zúčastnilo konference pořádané v prostorách Výboru regionu Häme pod záštitou organizace ERRIN, která prezentovala jedinečný edukační model finského města Riihimäki, které věří že budoucnost Evropy je v robotice a své mladé generaci podle toho dává odpovídající vzdělání. Major města, společně s tamními učiteli a vizionáři popsali účastníkům konference, jak každé dítě v Riihimäki dostává již ve školce vzdělávání v oblasti robotiky, jaké dovednosti to v dětech probouzí a co si od toho vedení města slibuje.

 

  • 28. březnaPartnerství pro regionální inovace: od příručky k realizaci

Evropská komise a Evropský výbor regionů zahájily v úterý 28. března akci s názvem Partnerství pro regionální inovace (PRI) "Od příručky k realizaci" jako most mezi inteligentní specializací a dalšími politikami EU na podporu územní transformace založené na inovacích. Účastníky této celodenní akce byly orgány 74 území, které doprovodila komisařka Gabriel, komisařka Ferreira a předsedkyně Komise Evropského výboru regionů pro sociální politiku, vzdělávání, zaměstnanost, výzkum a kulturu Tanya Hristova. Na vědecké úrovni se akce zúčastnili přední světoví odborníci na inovace v místě a územní rozvoj prostřednictvím Vědeckého výboru PRI.

 

  • 28. března: kickOff setkání projektu SMARTCare

Zastoupení se v úterý 28. března účastnilo také kickOff setkání projektu SMARTCare, jež je zaměřen na preventivní dlouhodobou personalizovanou péči o vyléčené dětské onkologické pacienty, tato péče je založena na kvalitních datech. V tomto projektu jsou zapojeni také lékaři FNUSA ICRC Brno, kterým Zastoupení pomohlo s navázáním kontakt k podpoře rozvoje celého projektu.

 

  • 27. – 28. březnaFórum o budoucnosti zemědělství

V pondělí 27. března a v úterý 28. března se Zastoupení zúčastnilo Fóra o budoucnosti zemědělství, které se konalo nejprve v Paláci Akademie a druhý den v kongresovém centru Square. Během dvou dnů byly diskutovány výzvy a příležitosti, které současné zemědělství a lesnictví nabízí, představeny inovativní start-upy a vystupující urgentně vyzívali diváky k okamžité společné akci s cílem zamezit současnému trendu exploatace přírodních zdrojů v rámci zemědělství a s tím spojené problémy, jako je nedostatek vody, degradovaná půda a ztráta biodiverzity. Fórum spolupořádá Evropská organizace vlastníků půdy (ELO) a Syngenta, jedna z největších zemědělských společností na světě, ve spolupráci s mezinárodními partnery, jako je Cargill, the Nature Conservancy, WWF, IUCN, Thought for Food a The Chicago Council on Global Affairs

 

  • 29. března: Setkání EURADA: Interreg Europe, Erasmus+, Horizont Evropa a I3 Instrument

Ve středu 29. března se Zastoupení zúčastnilo zprostředkovatelské akce EURADA, která se zaměřovala na příležitosti skrze evropské fondy. Hlavním cílem eventu bylo setkání expertů v oblasti regionálního rozvoje, inovací, inteligentních specializačních strategií a výměna nejlepších praktik a nalezení nových partnerů v oblasti evropských fondů, jako je Interreg, Erasmus+, Horizont Evropa a instrument I3. Během dne vystoupili zástupci z Evropské komise, jako například Estelle Roger z GŘ REGIO, ale i Miguel Fernández Díez z GŘ EMPL. Mezi další hosty patřili zástupci z různých organizací, které se zabývají čerpáním evropských fondů, nebo z nich sami čerpají.

 

Celou zprávu si můžete poslechnout také jako podcast na Spotify.