< Back

Tomáš Kačírek

30. 6. 2020

BRUSEL1

Můžeš se, prosím, krátce představit?

Jmenuji se Tomáš Kačírek, mám 24 let a právě jsem ukončil studium na FSS MUNI v Brně, konkrétně na magisterském stupni oboru Mezinárodní vztahy.

Proč sis pro svou stáž vybral Belgii a Brusel?

Souvisí to s mým studijním oborem, který si stáž v centru politického dění současné EU v skutku vyžadoval. Teoretické poznatky jsou sice zajímavé, ale v mém pojetí nikdy nic nenahradí "first-hand experience", kterou mi právě tato stáž umožnila.

Jak dlouhá byla tvá stáž v Bruselu a co bylo její náplní?

Trvání stáže bylo v skutku zajímavou zkušeností, protože jsem kvůli pandemii COVID-19 musel její kratší část absolvovat online z domova. Samotná stáž v mém případě trvala přibližně dva měsíce. Náplní stáže byla primárně pravidelná účast na konferencích pořádaných CoR, Evropskou komisí, ERRIN a dalšími relevantními aktéry či organizace vlastních akcí, ze kterých se bohužel některé i kvůli zmiňované pandemii nestihly uskutečnit. V rámci své práce jsme se také starali o sociální sítě a propagaci kraje.

Co bylo pro tebe na stáži nejtěžší?

Samotná stáž určitě není těžkou sama o sobě zejména s ohledem se jakoukoliv pomoc ze strany šéfky Vendy a dalších kolegyň, kterou jsem kdy potřeboval.

Co ti stáž přinesla? Čím tě obohatila?

Jedinou věc, kterou lituji je ta, že na tuto stáž jsem se neodhodlal mnohem dříve. Stáž mi totiž pomohla nahlédnout do tajů EU či prohloubit přehled o samotných institucích, prioritách a nových cílech. Jednou z nejdůležitějších věcí, které jsem si v Bruselu uvědomil a okusil byla vysoka profesionalita, kvalita a zájem jednotlivých lidí, byrokratů, politiků či zástupců soukromého sektoru v pokračování a zkvalitňování evropského projektu směrem do budoucnosti, což bylo vcelku velmi působivé.

Využití v budoucnu?

Věřím, že stáž mi do budoucna otevře dveře v rámci mého kariérního zaměření. Nicméně už teď vím, že tato zkušenost mě obohatila minimálně z hlediska vynikajících bývalých kolegů a kolegyň a také z profesního a lidského hlediska.

Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Evropská unie?

Environmentální politika, inovace, výzkum, instituce, pracovní nasazení

Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Jihomoravský kraj?

Víno, MUNI, Brno, Zastoupení JMK v Bruselu, studium

Co tě nejvíce pozitivně překvapilo?

Angličtina, s kterou se dalo domluvit téměř všude s výjimkou arabské čtvrti, kde to bez francouzštiny častokrát nešlo. Rovněž je zřejmé, že místní si na multikulturality dávno zvykli a přizpůsobili se. Zajímavostí je, že dosud zcela nevím přesně definovat a rozpoznat Belgičana od jiné národnosti, neboť mix lidí, s kterými jsem se setkával i s ohledem na mou stáž byl skutečně různorodý. Poslední věcí je vstřícnost, neboť v případě dotazů či problémů jsem na žádné konferenci neměl pocit, že by mě i zkušení odborníci brali jako méně cenného

Co tě naopak negativně překvapilo?

Počasí. Občas jsem si totiž myslel, že jsem v Londýně, protože déšť byl téměř na každodenním pořádku.

Doporučil bys stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje i dalším studentům? Co bys jim vzkázal?

Neváhejte ani chvilku! Zároveň bych doporučil takto učinit co nejdříve v rámci vašeho studia, což vám může v konečném důsledku ukázat, že je v rámci studia  na čem pracovat. Kolegyně v rámci našeho Zastoupení byly více než vstřícné a nápomocné, takže se rozhodne není čeho bát.

 

DĚKUJEME :)