Můžeš se nějak krátce představit?
Jmenuji se Simona Holičová, je mi 24 let a v současné době studuji na ESF MUNI v Brně, konkrétně na magisterském stupni Hospodářská politika a mezinárodní vztahy.
Proč sis pro svou stáž vybral/a Belgii a Brusel?
Poznat život v Bruselu a potkávat denně experty a politiky v oboru bylo od začátku studia mým cílem. Jsem vděčná ředitelce Zastoupení, že si mě, ač osobu slovenské národnosti, vybrala jako stážistku a uznala mě za kandidátku vhodnou reprezentace Jihomoravského kraje při EU.
Jak dlouhá byla tvá stáž v Bruselu a co bylo její náplní?
Řekla bych, že jen co jsem si zvykla, musela jsem balit kufry. Má stáž trvala (bohužel pouze) dva měsíce. Během těchto dvou měsíců jsem se naučila mnohé o sobě, ale také o chodu Unie. Nikdy před tím by mě nenapadlo, kolik pracovních příležitostí a svobod EU skýtá. Navštívila jsem konference pořádané CoR, Komisí, ERRINem a podporované kancelářemi zastoupení regionů v rámci EU. Mimoto jsem se snažila aktivně reprezentovat JMK v průběhu Evropského týdne regionů, ale také při přípravě vlastních akcí. V Plzeňském domě bylo rušno, ať už se bavíme o vernisáži výstavy Nesourodí, Science café s Luďkem Hynčíkem, či úspěšného křtu knihy „Jak jsem potkala Brusel“.
Co bylo pro tebe na stáži nejtěžší?
Loučení. Nic během stáže mi nepřišlo těžší než pocit odpovědnosti a smutku, který jsem měla, když jsem musela tým plný tak nadaných a inteligentních lidí opustit. Svojí pracovitostí a houževnatostí mě den co den motivovali k vyššímu výkonu, aniž by si to možná uvědomovali.
Co ti stáž přinesla? Čím tě obohatila?
Díky stáži jsem si prohloubila přehled o EU, o samotných institucích, prioritách a cílech na příštích 7 let. Mimo jiné jsem navázala nová přátelství a měla možnost potkat významné experty, diplomaty, politiky. Pracovala jsem však také sama na sobě, zdokonalila jsem své organizační schopnosti a schopnost zvládat práci v časové tísni a pod stresem, naučila jsem se větší samostatnosti.
Využití v budoucnu?
Doufám, že se stáží nekončí také spolupráce se Zastoupením. Budu ráda, kdybychom i do budoucna mohli rozvíjet vzájemnou spolupráci a dobré vztahy.
Jako stážistka a zároveň studentka zajímající se o evropskou problematiku jsem získala větší přehled o dění a fungování v rámci EU, kontakty a informace, ke kterým se na univerzitě člověk jen tak nedostane.
Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Evropská unie?
Instituce, kohezní politika, environmentální politika, digitalizace, inovace
Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Jihomoravský kraj?
Metropole Brno, MUNI, víno, Zastoupení Jihomoravského kraje v Bruselu, věda a výzkum
Co tě nejvíce pozitivně překvapilo?
Je zde několik faktů, které mě mile překvapily.
- Multikulturní tolerance. Je jedno, jaké jste národnosti, barvy pleti, vyznání. Lidé jsou velmi ohleduplní.
- Aktivity EU. Až v Bruselu v průběhu stáže jsem si uvědomila, jak je Unie aktivní a soudržná v tom, co dělá pro své občany.
- Komunikace v AJ. V Bruselu se mi nestalo, abych se nedorozuměla s AJ a že to tam francouzštinou a italštinou jenom sviští.
Co tě naopak negativně překvapilo?
!!!Městská hromadná doprava – v průběhu rush hours je nemožné se někam dostat na čas!!!
Doporučila bys stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje i dalším studentům? Co bys jim vzkázala?
Jděte do toho! Nemáte, co ztratit, pouze získat. Poznáte, jaký je život v Bruselu, získáte nové přátele a především získáte přehled o dění v EU. Realita, kterou žijete jako euroobčan, vám tak dá větší smysl a dodá důvěru ve fungování Unie.