Můžeš se, prosím, krátce představit?
Ahoj, jsem Ondra, je mi 25, mám rád sport všeho druhu a po studiu Politologie si dodělávám navazujícího magistra Mezinárodních vztahů na Masarykově univerzitě v Brně.
Proč sis pro svou stáž vybral Belgii a Brusel?
Jihomoravský kraj bych s radostí zastupoval kdekoli, činit tak v samotném centru evropského politického dění byl v podstatě jen bonus.
Jak dlouhá byla Tvá stáž v Bruselu a co bylo její náplní?
Na stáži jsem hrdou reprezentací kraje strávil čtyři měsíce a vyzkoušel si celou řadu činností. Na denní bázi to byla především správa emailů, na jejichž základě jsme se pak účastnili různých konferencí relevantních pro kraj či naše partnery a zpracovávali z nich reporty. Občas bylo také potřeba vypracovat nějakou rešerši nebo dát do kraje vědět o možnosti žádat v tom a tom unijním grantu. Poté už často záleželo, co bylo zrovna třeba. Jednou člověk nafukuje „planety“ z brněnské hvězdárny, jindy likviduje mraveniště, aby hned vzápětí vítal krajskou delegaci, pomáhal organizovat Science Café, naléval na něm jihomoravské víno anebo se účastnil slavnostního zahájení festivalu Nového evropského Bauhausu se samotnou UvdL.
Co bylo pro Tebe na stáži nejtěžší?
Ze začátku asi udělat si přehled v programech a iniciativách EU – než se v nich člověk zorientuje, mohou některé pojmy působit jako zaklínadla. A v průběhu celé stáže taky správa sociálních sítí. Zastoupení se systematicky snaží být na nich velmi aktivní a informovat o své činnosti. Což je v dnešní době potřeba, jenže já se tomu doposud raději vyhýbal. Naštěstí jsem měl po ruce skvělou a trpělivou parťačku, která to odtáhla za mě a já se od ní po cestě něco málo přiučil.
Co Ti stáž přinesla? Čím Tě obohatila?
Přes teoretickou připravenost ze školy jsem až díky stáži mnohem lépe pochopil fungování EU a rozmanitost aktérů podílejících se na tvorbě jejích výstupů. Především mě však stáž obohatila až neuvěřitelnou plejádou inspirativních lidí. Počínaje samotným osazenstvem Kanceláře. Snažil jsem se od nich sbírat cenné poznatky a zkušenosti, kdykoli to jen šlo.
Využití v budoucnu?
Uff, kde začít… Konkrétně se teprve ukáže, ale potenciálně velmi široké. Už jen díky onomu navázání kontaktů se zajímavými lidmi. Jsem přesvědčen, že mi stáž otevřela spoustu příležitostí, ať už bych se vydal směrem diplomacie, veřejné správy, nebo do soukromého sektoru. Takováto zkušenost v mezinárodním prostředí je velkou konkurenční výhodou, atraktivní pro zaměstnavatele, zejména v oblastech spojených s evropskými záležitostmi nebo regionálním rozvojem.
Jakých prvních 5 věcí Tě napadne, když se řekne Evropská unie?
Týmová práce, Green Deal, konkurenceschopnost, Jacques Delors či nové jihomoravské vlaky.
Jakých prvních 5 věcí Tě napadne, když se řekne Jihomoravský kraj?
Výzkum-inovace-IT, nezdaněné tiché víno, TOP bary & gastro, Moravský kras a hokejová Kometa.
Co Tě nejvíce pozitivně překvapilo?
Velikost, síla a sounáležitost české komunity v Bruselu, potažmo celé Belgii. Všímal jsem si toho hned na několika skvělých akcích, ale i za běžného fungování v průběhu celého pobytu a úplně nejvíc jsem si užil společné fandění našim hokejistům ve finále domácího MS.
Co Tě naopak negativně překvapilo?
Nepřekvapivě asi jen poněkud zvláštní systém s odpadky, kvůli němuž se pak jeví město špinavějším, než ve skutečnosti je. A „permanentně aprílové“ počasí. Ale byl jsem vlastně na oboje díky pečlivě vypracovanému manuálu vedením Kanceláře připraven.
Doporučil bys stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje i dalším studentům? Co bys jim vzkázal?
Tak určitě! Čeká vás pestrá paleta činností, kterou si můžete s kolegy rozdělit podle toho, co vás každého baví nejvíce. Na málokteré stáži si vyzkoušíte takovou míru samostatnosti a odpovědnosti v mezinárodním kontextu. Máte-li navíc rádi jižní Moravu, vůbec neváhejte s přihláškou.