< Back

Nikola Procházková

27. 5. 2019

Nikca

ROZHOVOR SE STÁŽISTKOU ZASTOUPENÍ JIHOMORAVSKÉHO KRAJE PŘI EU V BRUSELU NIKČOU

 

Můžeš se nějak krátce představit?

Ahoj. Jmenuji se Nikola Procházková, pocházím z obce Smilovice, která je hodně daleko od Brna. Přesto jsem moc ráda, že můžu studovat Fakultu regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity v Brně (je to moc dlouhé, ale zkratka FRRMS bohužel všem nestačí) a speciálně se zaměřovat na obor regionální rozvoj.

 

Proč sis pro svou stáž vybral/a Belgii a Brusel?

Důvodů bylo víc, těžko určit, který byl hlavní, ale měla jsem touhu vyzkoušet stáž v zahraničí. Vzhledem ke studiu regionálního rozvoje mě zajímalo, jak reálně EU funguje, jak se tvoří jednotlivé projekty a spolupráce – proto Brusel, navíc v kombinaci s francouzštinou, kterou jsem chtěla využít víc než jen „Bonjour“, no, chtěla, fakt!

 

Jak dlouhá byla tvá stáž v Bruselu a co bylo její náplní?

Stáž trvala bohužel jen dva měsíce (konkrétně leden – únor). Avšak tyto dva měsíce jsou v Bruselu podle mého názoru trošku "mrtvé", protože po novém roce se vše teprve rozjíždí (avšak s tím jsem byla seznámena ještě před odjezdem), tudíž jsem s tím počítala. Proto jsem se také neúčastnila žádné akce přímo pořádané Zastoupením JMK při EU. Většinu času jsem tedy chodila na konference, pracovní skupiny a psala zápisy – tady jsem např. očekávala větší účast i na zasedáních (na Výborech regionů), nejen na konferencích.

 

Co bylo pro tebe na stáži nejtěžší?

Vyhodnocení užitečných informací do zápisů, co je potřeba zaznamenat a co nikoli. I když víte, že má být zápis stručný, místy je těžké určit, které informace je možné vynechat, které naopak doplnit. Témat bylo hodně a občas bylo složité se orientovat v různých zkratkách apod., avšak s každou další konferencí se zkušenosti hromadily. Občas jsem se také trápila s obsahem FB stránek. Proto doporučuji interagovat a komunikovat s kanceláři v Brně, ať má práce odpovídající výsledky a obě strany ví, co se zrovna děje.

 

Co ti stáž přinesla? Čím tě obohatila?

Udělala jsem si obrázek o EU, dozvěděla jsem se také více o JMK, získala zkušeností a inspirace z jednání s lidmi a navázala přátelství.

 

Využití v budoucnu?

Dozvěděla jsem si další informace o regionálním rozvoji, spolupráci a projektech, které nejsou možné získat ve školních lavicích, proto věřím, že ať už má cesta povede kamkoli, zkušenost ze stáže se mi bude hodit.

 

Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Evropská unie?

Brusel, spolupráce, networking, instituce EU a úředníci

 

Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Jihomoravský kraj?

Brno, studenti, víno, inovace, cyklostezky

 

Co tě nejvíce pozitivně překvapilo?

Byla jsem překvapená z toho, kolik Čechů (stážistů) v Bruselu tvoří komunitu, která se schází na kulturních a dalších akcích. Mile mě překvapilo také chování místních lidí, jejich pracovitost, otevřenost a znalost.

 

Co tě naopak negativně překvapilo?

Čas od času jsem si říkala, jestli těch konferencí a dalších podobných akcí není až moc, jsou smysluplné a efektivním využitím času a finančních prostředků. Občas jsem totiž měla pocit, že se o hodně věcech jen mluví, ale již málo se jich řeší. Jinak spíš praktické věci spojené se životem v Bruselu, hlavně doprava.

 

Doporučila bys stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje i dalším studentům? Co bys jim vzkázal/a?

Doporučuji stáž (pokud to jde) i v jiném období a na delší dobu. Sama bych si dobu stáže prodloužila. Studentům bych doporučila, aby využili dostupných příležitostí, které se jim při studiu nabízí a vyzkoušeli si stáž v zahraničí. Pokud vás baví EU, zajímáte se o regionální politiku a rozvoj, tak stáž přímo v Bruselu v rámci Zastoupení JMK při EU je super volba. Podle mě si tam každý najde svoje, navíc si k tomu dá ještě dobré pivo a hranolky.

 

Děkujeme :)