Můžeš se, prosím, krátce představit?
Jmenuji se Lucia Okániková a v současné době jsem studentkou posledního ročníku oboru Veřejná správa na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity. Kromě toho studuji na Fakultě sociálních studií obor Evropská studia, který jsem začala studovat, abych získala více znalostí v oblasti fungování Evropské unie. Mimo studium velmi ráda cestuji a poznávám nové lidi z jiných zemí.
Proč sis pro svou stáž vybral/a Belgii a Brusel?
Brusel byl pro mě vždy hlavním městem Evropské unie, takže kde jinde si lépe "osahat" fungování EU než právě tam? Dalším důvodem byl určitě fakt, že se tam mluví hlavně francouzsky, což pro mě byla skvělá příležitost procvičit si francouzštinu.
Jak dlouhá byla tvá stáž v Bruselu a co bylo její náplní?
Moje stáž trvala čtyři měsíce a její hlavní náplní byla účast na konferencích, z nichž jsem pak psala zápisy. Kromě toho jsme s ostatními stážisty měli na starosti e-mail Zastoupení Jihomoravského kraje v Bruselu, ze kterého jsme zpracovávali některé e-maily a důležité informace. Podílela jsem se také na tvorbě Monitoringu hlavních zpráv z EU a vytváření obsahu na sociálních sítích.
Co bylo pro tebe na stáži nejtěžší?
Jelikož jsem Slovenka, asi nikoho nepřekvapí, že psaní zápisu v češtině pro mě často nebylo nejjednodušší. Časem jsem se však naučila, jak na to, a šlo to lépe. Tímto bych určitě chtěla povzbudit i další Slováky, kteří si zamilovali Jihomoravský kraj a chtěli by vyjet na stáž. Zvládnete češtinu a získáte spoustu zkušeností!
Co ti stáž přinesla? Čím tě obohatila?
Stáž mi určitě přinesla mnoho zkušeností a poznatků. Neskrývám své překvapení nad tím, kolik se toho v EU řeší na regionální úrovni! Oceňuji všechny zkušenosti a informace, které jsem získala při účasti na konferencích na různá témata. Bylo perfektní být každý den v kontaktu s angličtinou a zejména s "evropským žargonem".
Využití v budoucnu?
Rozhodně jsem získala bližší přehled o tom, jak a co se v současné době řeší v EU. Hlavně jsem však získala praktickou pracovní zkušenosti v zahraničí, což považuji za obrovskou výhodu na trhu práce. Ráda bych si po ukončení studia našla práci ve veřejné správě a jsem přesvědčena, že tato stáž pro mě bude výhodou.
Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Evropská unie?
Mír, každodenní život, Erasmus+, přátelé, mírný chaos
Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Jihomoravský kraj?
Brno, krásná příroda, univerzity, víno, klid
Co tě nejvíce pozitivně překvapilo?
Pozitivně mě překvapilo počasí! Na to, co se o Bruselu říká, mám pocit, že jsem zažila spoustu hezkých a slunečných dní, které jsem si ve volném čase užívala jízdou na kole nebo procházkami po mnoha multikulturních částech Bruselu. To mě přivádí k tomu, že mě upřímně překvapilo, jak je Brusel multikulturní a jak spolu všichni dokážou v klidu žít.
Co tě naopak negativně překvapilo?
Co se týče negativních stránek, překvapilo mě množství bezdomovců v Bruselu. Také špína a opravdu nepříjemné prostředí často v centru města nebo pár minut chůze od evropské čtvrti. Jelikož Brusel pro mě symbolizuje hlavní město Evropské unie, byla jsem opravdu negativně překvapena, jak je na mnoha místech zanedbán. Nehledě na to, že některé čtvrti jsou údajně velmi nebezpečné a doporučuje se do nich vůbec nevstupovat.
Doporučila bys stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje i dalším studentům? Co bys jim vzkázala?
Stáž v Bruselu na Zastoupení Jihomoravského kraje rozhodně doporučuji všem, kteří chtějí nahlédnout do fungování EU z pohledu regionů a strávit nějaký čas v Bruselu! Každá zahraniční zkušenost je nenahraditelná, a to nejen z profesního, ale i z osobního hlediska. Nebojte se cestovat, poznáte skvělé lidi, procvičíte si cizí jazyky, získáte pracovní zkušenosti, poznáte Belgii a hlavně sami sebe!