< Back

Lada Poštulková

5. 3. 2018

Lada2

Můžeš se nějak krátce představit?

Ahoj! Jmenuji se Lada, je mi 23 let a pocházím z Opavy. Studuji magisterský program oboru Evropská studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Spíš než v evropských institucích se ale za pár let vidím v reklamě, momentálně zkouším štěstí jako copywriterka a produkční v kreativní skupině Action Please. K práci s textem mám blízko – na bakaláři jsem studovala žurnalistiku. Za tuhle dovednost jsem mimochodem byla docela vděčná, když jsem na stáži v Bruselu sepisovala zápisy z konferencí. :-) Ve volném čase ráda sáhnu po dobré knize, běhám, tancuju nebo se věnuju přátelům.

 

Proč sis pro svou stáž vybrala Belgii a Brusel?

Vzhledem k mému oboru studia to byla volba naprosto logická a přirozená. Kam jinam na stáž jako studentka „evropek“ než do Bruselu? :-) Řekla jsem si, že pokud chci brát své studium opravdu vážně (jakože fakt chci) a při diskuzi s lidmi jiného vzdělání neodříkávat naučené fráze z přednášek, musím navštívit centrum evropského dění a poznat, jak to skutečně funguje.

 

Jak dlouhá byla tvá stáž v Bruselu a co bylo její náplní?

Má stáž trvala zhruba tři měsíce – od začátku listopadu do poloviny února s třítýdenní vánoční pauzou. Hlavní náplň práce stážisty v Zastoupení JMK v Bruselu je návštěva konferencí a seminářů (cca 3-5 týdně) pořádaných jinými regionálními zastoupeními, často Výborem regionů nebo Evropskou komisí či různými institucemi reprezentujícími rozličné evropské zájmy. Jejich tematické spektrum odráželo zájmy Jihomoravského kraje. Já osobně jsem nejčastěji navštěvovala akce zaměřené na vědu a výzkum, moderní technologie a digitalizaci, dopravu, chytrá řešení ve městech a vzdělání. Výstupem pak byl zápis sumarizující hlavní poznatky. Součástí práce byla také správa sociálních sítí (FB a Instagram), administrativní (správa emailové schránky, překlady, tvorba podkladů) a organizační činnost (příprava akcí za účelem reprezentace kraje, doprovod delegací kraje). Mně osobně nejvíce bavily právě organizační úkoly spojené například s listopadovým Czech Fashion Design Weekem, NATO charity bazarem nebo cyklistickým veletrhem v Gentu.

 

Co bylo pro tebe na stáži nejtěžší?

Nejtěžší pro mě bylo se vůbec odhodlat a přihlásit. :-) Stáž v Zastoupení JMK v Bruselu byla má první zahraniční zkušenost, studijní Erasmus mě nějak minul. Když nepočítám měsíční letní školu v německém Marburgu a několik dovolených, byla jsem zahraničím takřka nepolíbená. I proto to pro mě byla výzva. Odhodlat se, opustit na chvíli svůj pohodlný brněnský život a začít sbírat cenné zkušenosti i za hranicemi.

Nutno ale zdůraznit, že to byla vůbec ta nejlepší zkušenost, jaká mě snad mohla potkat. Jsem za ni moc vděčná. Velké díky patří hlavně výbornému kolektivu, který obyčejnou stáž posunul na úplně jinou úroveň. Radka, Eliška a taky mé kolegyně stážistky mi se vším pomohly a zajistily, že jsem tři měsíce žila další pohodlnou etapu svého života, tentokrát v Bruselu. :-) Ale to jsem odbočila, takže zpátky k otázce…

Nejtěžší byla asi orientace v tématech, jimiž se Zastoupení zabývá. Jako stážista chodíte na odborné konference z široké škály oblastí – nejčastěji věda a výzkum, kohezní politika, doprava, vzdělání apod. A pravdou je, že nějaký čas trvá, než si širokou agendu Zastoupení a priority Jihomoravského kraje v různých tématech osaháte.

 

Co ti stáž přinesla? Čím tě obohatila?

Určitě mi pomohla zorientovat se v problematice prosazování zájmů na unijní úrovni, a to zejména z hlediska reprezentace regionů a ovlivňování podoby evropské politiky z jejich strany. Pochopit specifika tohoto lobbistického systému jde jen těžko, nejste-li alespoň na chvíli jeho přímou součástí. Byť naše katedra nabízí v magisterském stupni výborný předmět Organizované zájmy v EU, kde nám docentka Pitrová poskytla poměrně komplexní představu o této problematice, zkušenost ze stáže v regionálním zastoupení je z tohoto pohledu skutečně nedocenitelná. Tak je to ostatně se vším – není teorie bez praxe… :-)

Čeho si ovšem cením dvojnásob, je sebevědomí, jež jsem získala nejen v každodenní komunikaci cizím jazykem, ale také obecně. Díky stáži a také úžasnému přístupu obou nadřízených věřím, že pokud budu chtít, mám na to zvládnout téměř cokoli. Třeba se přihlásit na další zahraniční stáž či ucházet se o pozici, o níž bych se dřív ucházet netroufla.

Ačkoli se já sama v budoucnu pravděpodobně vydám jiným směrem, stáž v Zastoupení JMK v Bruselu otevírá spoustu zajímavých kariérních možností. Myslím, že není výjimečné, že se díky téhle položce v životopise člověk dostane na stáže v primárních evropských institucích nebo dosáhne na zajímavou pozici na regionálních zastoupeních, krajských úřadech (jejich orgánech s evropskou agendou) nebo na ministerstvech či úřadu vlády.

 

Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Evropská unie?

Nedoceněná myšlenka jednoty a spolupráce, různorodost, komplikovanost, Evropská komise a dnes už bohužel i brexit

 

Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Jihomoravský kraj?

Brno (srdeční záležitost), příroda, cyklistika, vinice a skvělé víno, Lednicko-valtický areál

 

Co tě nejvíce pozitivně překvapilo?

Jak už jsem psala výše, určitě skvělý pracovní kolektiv. Nevím, jestli ještě někdy natrefím na milejší šéfky. :-)  Není samozřejmé, že jsou lidé stále přátelští a nápomocní. Holky ocení vaše schopnosti, podpoří vás, zadávají úkoly s jasným zadáním a deadlinem a zároveň poskytují konstruktivní zpětnou vazbu.

Také musím ocenit množství aktivit, do kterých se Zastoupení JMK v Bruselu zapojuje, a vůbec veškerou snahu o zviditelnění kraje v mezinárodních strukturách. Je úžasné, kolik toho tak malá skupinka lidí zvládá. A ještě lepší je vidět, že tohle úsilí nevyšumí někde na půli cesty k úspěchu a že se o našem kraji skutečně ví. Taky je potřeba ocenit fakt, že si tohle všechno vedení kraje uvědomuje a neustále Zastoupení podporuje. Klobouk dolů a fandím vám, holky.

 

Co tě naopak negativně překvapilo?

Moc toho nebylo. Jen Brusel jako takový jsem si úplně nezamilovala – je poměrně špinavý (ale co čekat od tak velkého města, že). V mém případě to navíc umocnilo permanentně pošmourné počasí, které v době mé stáže převažovalo. Za což ovšem stáž jako taková samozřejmě nemůže. :-) Často jsem se taky zamýšlela nad tím, jestli jsou všechny ty konference – jejichž obsah se po čase alespoň z mého pohledu začal opakovat – skutečně nutné a užitečné. Jejich organizace stojí jistě spoustu času a finančních prostředků (zejména za catering), a tak jsem vždy doufala, že jejím účastníkům a v našem případě aktérům v regionu něco nového přinesla. Těžko soudit, jestli v některých případech nešlo o plýtvání časem a penězi.

 

Doporučila bys stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje i dalším studentům? Co bys jim vzkázala?

Naprosto bez váhání. Z mého nadšeného popisu už jistě vydedukovali, že je to výborná zkušenost, která je posune dál osobnostně i kariérně. Stáž je navíc neuvěřitelně pestrá – můžu srovnávat se stážisty z jiných institucí. Člověk nemusí sedět osm hodin denně v kanceláři, ale naopak navštěvuje konference či pracovní skupiny a pomáhá s organizací nejrůznějších akcí, díky čemuž pozná Brusel a jeho každodenní rytmus. Stáž je navíc poměrně flexibilní, takže stážistům zbyde spousta času poznat i okolní města a dosyta si vychutnat i mimopracovní život. :-)

A tady je můj vzkaz: nebojte se a vyjeďte na zahraniční stáž! Klidně i opakovaně. Je to skvělá příležitost, které když nevyužijete, budete litovat. Já se naštěstí rozhodla správně :-)