Můžeš se, prosím, krátce představit?
Jmenuju se Kateřina Hlaváčková a jsem absolventka magisterského studia na University of Padova s názvem Human Rights and Multi-level Governance. Zajímám se tedy o lidská práva, a to hlavně v oblasti LGBTQI+. Jsem Brňačka, ale miluju cestování, a tak mě v Česku moc často nezastihnete.
Proč sis pro svou stáž vybrala Belgii a Brusel?
Chtěla jsem se především podívat do Bruselu, jelikož je považován za srdce Evropské unie. Zajímalo mě, jak to v něm “chodí” a chtěla jsem se dostat blíže k dění v EU.
Jak dlouhá byla Tvá stáž v Bruselu a co bylo její náplní?
Moje stáž trvala tři měsíce a její náplní bylo několik hlavních úkolů. Ve chvíli, kdy jsem do Bruselu dorazila, chystalo se velké stěhování naší kanceláře. Starala jsem se tedy o to, aby byl její přesun co nejjednodušší. Jelikož mé první měsíce byly v létě, pracovala jsem také na podkladech pro stážisty na další rok nebo průvodcích pro návštěvy. O něco běžnějšími úkoly bylo přeposílání e-mailů, psaní rešerší a později také návštěva konferencí, nebo pomáhání s jejich přípravami.
Co bylo pro Tebe na stáži nejtěžší?
Občas bylo těžké udělat výcuc nebo rychlou rešerši k tématu, se kterým jsem se nikdy dříve nesetkala. V takových případech nebylo snadné vybírat, jaké informace zanechat, a které vypustit.
Co Ti stáž přinesla? Čím Tě obohatila?
Poznala jsem fungování regionální politiky na evropské úrovni, o které jsem věděla opravdu poměrně málo. Také jsem získala vhled do toho, jak to “chodí v Bruselu”. Kromě toho jsem si procvičila spoustu schopností, jako je překlad, psaní rešerší nebo komunikace. Důležitá byla také spolupráce s ostatními stážisty, která mě mnohé naučila. Získala jsem také větší přehled o tom, co bych chtěla ve své kariéře dále dělat. A rozhodně umím lépe nalévat víno!
Využití v budoucnu?
Rozhodně využiji schopnost rychle reagovat a zvládat více úkolů naráz. Hodit se určitě budou také další “soft skills”, jako je komunikace s partnery nebo výtah informací z velkého množství podkladů. Také si zcela jistě odnáším vědomosti o fungování EU a regionální politiky nejen z teoretického, ale také více praktického úhlu pohledu.
Jakých prvních 5 věcí Tě napadne, když se řekne Evropská unie?
Brusel, euro, lidská práva, Green Deal, spolupráce.
Jakých prvních 5 věcí Tě napadne, když se řekne Jihomoravský kraj?
Brno, Masarykova univerzita, víno, inovace, domov.
Co Tě nejvíce pozitivně překvapilo?
Překvapila mě hodně pohodová atmosféra v kanceláři. Věděla jsem, že mohu přijít s vlastními nápady, nebo sdílet své myšlenky. Stáž tedy nepůsobila extrémně formálně a “odtažitě”. Překvapilo mě také, kolik schopností z minulosti jsem byla schopná využít v situacích, o kterých bych si to nemyslela.
Co Tě naopak negativně překvapilo?
Neřekla bych, že úplně negativně, ale ze začátku mě překvapilo, do jaké míry je potřeba komunikovat s druhým (někdy i třetím) stážistou. Bylo často na nás, jak si rozložíme úkoly a celý den. Také mi občas přišlo, že konference, na které jsem chodila, občas působily trochu “povrchně”, což k nim ale asi tak trochu patří.
Doporučila bys stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje i dalším studentům? Co bys jim vzkázala?
Stáž bych doporučila studentům, kteří se zajímají o Evropskou unii, ale zároveň jsou pohlcení do jiných témat. Své si na Zastoupení najde opravdu každý. Jedná se podle mě o skvělou šanci, jak zjistit, jestli je “Brusel”, ať už to pro vás znamená cokoli, to pravé pro vás. Také se jedná o super startovací můstek, který vás naučí důležité schopnosti, ať už budete směřovat do jakéhokoli oboru.