ROZHOVOR SE STÁŽISTKOU ZASTOUPENÍ JIHOMORAVSKÉHO KRAJE V BRUSELU ELIŠKOU
Můžeš se nějak krátce představit?
Jmenuji se Eliška Kozáková. Jsem studentkou magisterského studia na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity v Brně. Během svých studií jsem měla možnost vyjet na studijní pobyty do Walesu (Newport) a do Jižní Koreje (Chuncheon). Pracovala jsem jako stážistka pro CzechTourism Benelux (Amsterdam) a také jsem absolvovala stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje při EU v Bruselu. Každá z těchto zkušeností mě obohatila a poznamenala vždy trochu v něčem jiném. Umožnila mi poznat odlišné země a kultury, ale ze všeho nejvíce mi otevřela oči umožnila poznat sama sebe.
Proč sis pro svou stáž vybrala Belgii a Brusel?
Vždy jsem se zajímala o mezinárodní dění, o tom co nás obklopuje a ovlivňuje, kde a jakým způsobem se tyto rozhodnutí, které jsou součástí našich každodenních životů, ustanovují. Belgie, jako jedna z šesti zakládajících zemí naší současné Evropské unie s Bruselem ležícím v jeho srdci mě lákala natolik, že jsem se rozhodla spojit toto poznání se stáží na Zastoupení JMK při EU v Bruselu. Jako rodačka z Brna mám svůj kraj nesmírně ráda. Napomoci k jeho propagaci a zviditelnění v samém centru Evropy bylo pro mě výzvou i splněným snem zároveň. Prosazování zájmů kraje v Bruselu, kde je obrovská koncentrace evropských občanů, zastoupení zemí a krajů, institucí EU, světových organizací a plno nových inovativních nápadů a projektů, je bezpochyby jedna z nejefektivnějších forem, která je na krajské úrovni možná.
Jak dlouhá byla tvá stáž v Bruselu a co bylo její náplní?
Délka mé stáže byla dva a půl měsíce. I za tuto relativně krátkou dobu jsem mohla poznat, jak fungují jednotlivé evropské instituce. Hlavní náplní práce byla účast na konferencích, seminářích a následné vytváření zápisů z těchto akcí, které Zastoupení JMK dále předává příslušným institucím a organizacím v kraji. Jednalo se o zprostředkování informací o aktuálním dění na evropské politické úrovni, napomoci k realizaci projektů financovaných z evropských fondů, či přispění k přeshraniční spolupráci. Dále jsem pomáhala při přípravě večerních akcí např. Science Cafe s Gorazd B. Stokin nebo při vyhlášení Evropského stromu roku, podílela se na vytváření prezentace a kvízu zaměřeného na Jihomoravský kraj, které jsem následně spoluprezentovala na akcích jako Café Tchèque (neformální večerní událost pro studenty českého jazyka) a EU Open Day (Den otevřených dveří evropských institucí) ve Výboru regionů. Mimo prezentování Jihomoravského kraje jsem se snažila prosazovat jeho zájmy a přispívat k navazování spolupráce s ostatními evropskými regiony.
Co bylo pro tebe na stáži nejtěžší?
Na začátku mně chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v novém prostředí, zvykla si na nový pracovní režim a zorientovala se v “bruselské hantýrce“ evropských zkratek.
Co ti stáž přinesla? Čím tě obohatila?
Ze všeho nejvíce mi stáž přinesla vnitřní pohled na fungování evropské regionální politiky a lepší pochopení Evropské unie jako celku. Umožnila mi zhostit se spoluorganizování různých akcí, kde jsem měla možnost prezentovat JMK a přinesla mi plno inspirativních a zajímavých podnětů pro mé budoucí směřování.
Stáž byla bezpochyby jedna z mých životních zkušeností, která mi především umožnila poznat sama sebe a uvědomit si své priority a cíle, kterých bych se v budoucnu chtěla pokusit dosáhnout.
Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Evropská unie?
spolupráce, projekty, instituce EU, Brusel, networking
Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Jihomoravský kraj?
Brno, inovace, dobří lidé, folklór, víno, cyklostezky
Co tě nejvíce pozitivně překvapilo?
Velmi pozitivně jsem byla překvapená ze skvělé pracovní a týmové atmosféry, která vládla po celou dobu mé stáže J. Pozitivně bych také ohodnotila pestrost pracovní agendy.
Doporučila bys stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje i dalším studentům?
Rozhodně, stojí to za to!
Co bys jim vzkázala?
Neváhejte. Běžte do toho. Je to skvělá zkušenost, která vás obohatí jak profesionálně, tak osobně.