Můžeš se, prosím, krátce představit?
Ahoj, jmenuji se Dominika J. Ondráčková a již nějaký čas jsem absolventkou oboru Politologie na Fakultě sociálních studií v Brně. :-)
Proč sis pro svou stáž vybrala Belgii a Brusel?
Životní cesty mě přivedly do Bruselu a tak jsem hledala možnost, jak tento čas efektivně využít. Narazila jsem na Zastoupení JmK v Bruselu a tak jsem neváhala a poslala životopis. Přišlo mi skvělé využít volný čas, který mám na práci pro můj milovaný kraj, ze kterého pocházím a nutno říci i pro rozvoj osobních a pracovních kompetencí a získání zkušeností, které stáž na Zastoupení přináší.
Jak dlouhá byla Tvá stáž v Bruselu a co bylo její náplní?
Na stáži jsem byla od ledna do července. O úkoly jsme se dělili s ostatními stážisty a práce to byla velmi různorodá. Patřila k ní správa emailu, účast na konferencích a pracovních skupinách (za mého působení však byla ještě většina konferencí online) pořádaných Evropskou komisí, Výborem regionů, či síti ERRIN, ze kterých se zpracovávaly zápisy. Dále spolupráce s partnerskými organizacemi, především Českým centrem v Bruselu, CZELO, aj., se kterými se koordinovaly nejrůznější akce, na kterých se Zastoupení podílelo. Další pravidelnou aktivitou, kterou stážisté dělají, bylo nahrávání podcastu, což patřilo k mým nejoblíbenějším činnostem :-), či správa sítí.
Co bylo pro Tebe na stáži nejtěžší?
Nejtěžší pro mě bylo psaní zápisů z konferencí, ale až jsem si v tom našla systém, dokázala vyhodnotit, co je relevantní informace, bylo to mnohem snazší.
Co Ti stáž přinesla? Čím Tě obohatila?
Stáž hodnotím velice kladně, rozšířila mi obzory v oblasti regionální politiky, ukázala mi fungování EU a Výboru regionů v praxi. Rozhodně positivně hodnotím i možnost spolupráce s ostatními organizacemi v Bruselu a možnost organizačně se podílet na konkrétních akcích (Science cafe, vernisáže, vyhlášení ankety Strom roku, aj.). Spolupráce probíhala na velmi přátelské úrovni se snahou vyjít si vstříc.
Využití v budoucnu?
Myslím, že se mi tato zkušenost bude hodit, když člověk zažije praktické fungování evropských institucí, je to více než několik stránek teorie. Stáž mě obohatila i v osobní rovině, potkala jsem mnoho skvělých lidí a za to jsem vedení Zastoupení velmi vděčná.
Jakých prvních 5 věcí Tě napadne, když se řekne Evropská unie?
Různorodost, úsilí, mravenčí práce, Green deal, euro
Jakých prvních 5 věcí Tě napadne, když se řekne Jihomoravský kraj?
Tradice, kroje, víno, zpěv, cimbál
Co Tě nejvíce pozitivně překvapilo?
Nejvíce mě překvapilo, kolik témat se řeší v EU na regionální úrovni, co vlastně ani z České republiky nedohlédneme. Dále mě positivně překvapilo úsilí o konsensus na všech úrovních. Také mě mile překvapilo, kolika aktivitám a na kolika projektech se Zastoupení Jihomoravského kraje podílí, především ve srovnání s ostatními kraji a co dělá náplň stáže velmi pestrou.
Co Tě naopak negativně překvapilo?
Negativně mě překvapilo, co v Bruselu všechno nefunguje a co může být problém, který se řeší na několikrát. Ať již jde o otevření účtu v bance, zdravotní pojištění, vyřízení nějaké administrativy na komuně, apod. A to jsem ještě nezmínila dopravu a především metra, která často nejezdí, protože buď stávkují anebo proto, že mají poruchu :-)
Doporučila bys stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje i dalším studentům? Co bys jim vzkázala?
Určitě bych stáž doporučila všem studentům, kteří se zajímají o regionální politiku a o politiku Evropské unie. Je to skvělá příležitost jak nahlédnout pod pokličku do fungování evropských institucí, kterou stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje nabízí.