Můžeš se, prosím, krátce představit?
Ahoj, jmenuji se Daniel, je mi 22 let a jsem student Mezinárodních teritoriálních studií na Mendelově univerzitě. Ve volném čase rád sportuji a cestuji.
Proč sis pro svou stáž vybral Belgii a Brusel?
V Bruselu sídlí významné mezinárodní instituce a pro studenta oboru zaměřeného na politiku je tak stáž v tomto městě skvělou příležitostí, jak se dostat co nejblíž k centru dění evropského politického života.
Jak dlouhá byla Tvá stáž v Bruselu a co bylo její náplní?
Moje stáž trvala 3 měsíce a její náplň byla poměrně různorodá, což se mi líbilo. Účastnil jsem se spousty konferencí a setkání, nejčastěji šlo o setkání pracovních skupin sítě ERRIN, podíval jsem však i na spoustu jiných zajímavých míst, jako je Výbor regionů, Evropský hospodářský a sociální výbor, Evropský parlament či do Paláce akademií. Se Zastoupením jsme pak organizovali Vyhlášení Evropského stromu roku, Science Café či filmový festival Jeden svět. Dalšími mými úkoly bylo dělat nejrůznější rešerše, vyřizovat emaily a starat se o sociální sítě, včetně nového podcastu na Spotify.
Co bylo pro Tebe na stáži nejtěžší?
Ze začátku pro mě bylo trochu těžké se zorientovat v množství nových jmen lidí a organizací, o kterých se kolem mě hovořilo. Na to si však člověk brzy zvykne a vytvoří si v hlavě mapu toho, kdo kde pracuje a co dělá. Co se samotných pracovních povinností týče, tak byl pro mě někdy na konferencích tvrdý oříšek stíhat psát a poslouchat zároveň, hlavně když vystupující pouze mluvili a nepromítali žádné prezentace, jelikož nejsem zvyklý si dělat zápisy, takže v tom jsem si musel též vytvořit vlastní systém. Taky jsem si musel osvojit lepší organizaci práce a pravidelnou a rychlou komunikaci v týmu.
Co Ti stáž přinesla? Čím Tě obohatila?
Hlavní přínos vidím rozhodně v tom, že jsem během stáže získal mnohem větší přehled o tom, jaké všechny pracovní pozice se dají (nejen) v Bruselu vykonávat a kolik možností práce v evropských či českých institucích nabízí. Obohacující je též samotný život v Bruselu, který je živé a multikulturní město. No a v neposlední řadě cítím, že jsem lépe pochopil fungování procesů v evropských institucích a více jsem poznal, co práce na úrovni institucí EU obnáší.
Využití v budoucnu?
Věřím, že mi tato stáž v budoucnu pomůže, ať už se budu hlásit o místo v rámci institucí EU díky nabytým znalostem, či při ucházení se o jakékoliv jiné místo díky zajímavé zkušenosti s prací v zahraničí. A soft skills, které jsem se snažil během stáže zdokonalovat, jako je komunikace v týmu nebo efektivní práce s časem, se mi budou hodit, ať půjdu kamkoliv.
Jakých prvních 5 věcí Tě napadne, když se řekne Evropská unie?
Spolupráce, pokrok, hledání komplexních řešení, kompromisy, vyjednávání
Jakých prvních 5 věcí Tě napadne, když se řekne Jihomoravský kraj?
Domov, slunce, příroda, víno, pohoda
Co Tě nejvíce pozitivně překvapilo?
Příjemně mě překvapilo to, jak je komunita Čechů pracujících v Bruselu přátelská, takže když se člověk baví s ostatními stážisty či stálými pracovníky na událostech pořádaných českými organizacemi, tak se cítí skoro jako doma.
Co Tě naopak negativně překvapilo?
Asi není nic, co by mě vyloženě negativně překvapilo. Možná mi ze začátku trvalo, než jsem si našel vztah k Bruselu jako takovému, ale to se v průběhu stáže změnilo a nakonec jsem odjížděl s pocitem, že se tam chci určitě někdy vrátit. Jo a na konferencích jsem byl občas překvapený, jak dlouho dokážou někteří lidi mluvit bez toho, aniž by řekli něco podstatného.
Doporučil bys stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje i dalším studentům? Co bys jim vzkázal?
Doporučil bych obecně jakoukoliv stáž v zahraničí, student díky ní získá nové názory, zkušenosti a zážitky. A pokud se zajímáte o dění v EU, přemýšlíte, že byste se kariérně vydali tímto směrem anebo si jen chcete rozšířit obzory, pak je stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje při EU rozhodně dobrá volba. Atmosféra v našem kolektivu byla vždy příjemná a vztahy mezi členy Zastoupení a stážisty jsou velice přátelské, takže se není čeho bát. Tato stáž je za mě skvělou cestou, jak se dostat do kruhu Čechů pracujících v Bruselu již během studia, klidně ještě před dokončením bakaláře jako já.