Můžeš se, prosím, krátce představit?
Ahoj, jmenuji se Alexandra Fuchsová a v současné době studuji evropská studia na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity.
Proč sis pro svou stáž vybral/a Belgii a Brusel?
Od chvíle, kdy jsem začala studovat na univerzitě, mě lákalo vyjet někam v rámci programu Erasmus. Spíše než studium v zahraničí mě však lákalo zkusit pracovat v zahraničí a získat zkušenosti, které v Brně nezískám. Poté, co jsem se rozhodla pro navazující studium evropských studií, byla volba jasná a byl to Brusel. Brusel považuji za město Evropské unie, kde jsem měla možnost nahlédnout do prostředí fungování evropských institucí v praxi a zjistit, zda se chci v profesním životě ubírat právě tímto směrem.
Jak dlouhá byla tvá stáž v Bruselu a co bylo její náplní?
Moje stáž na Zastoupení trvala téměř pět měsíců a jejím hlavním cílem byla účast na konferencích a webinářích pořádaných například Evropskou komisí, Evropským výborem regionů nebo pracovními skupinami ERRIN. Většinu své práce jsem pak věnovala zpracování zápisů z těchto konferencí, které byly následně předávány partnerům Jihomoravského kraje. Vzhledem k tomu, že regionální politika je založena na několika tématech, měla jsem možnost hlouběji se zabývat životním prostředím, politikou soudržnosti, digitalizací, zemědělstvím a dalšími. Kromě toho jsem prezentovala Jihomoravský kraj na akcích, které jsme v Bruselu pořádali společně s dalšími českými institucemi, a snažila jsem se být jakousi "spojkou" pro naše příznivce na sociálních sítích, jako je Facebook nebo Instagram. Součástí stáže bylo také vyřizování bruselského emailu a pomoc s různými administrativními úkoly, které jsou součástí každé stáže. Se stážisty jsme se rozhodně nenudili, vždy si rozdělili veškerou práci a měli možnost získat zkušenosti v několika oblastech, což považuji za velké plus.
Co bylo pro tebe na stáži nejtěžší?
Kvůli tomu, že se nejedná o práci, která má pevnou pracovní dobu od 9 do 5 hodin, bylo pro mně nejtěžší zorganizovat si veškerou práci tak, abych nepracovala po večerech a o víkendech.
Co ti stáž přinesla? Čím tě obohatila?
Díky stáži jsem získala přehled o tom, jak Evropská unie vnímá roli regionů. Kromě toho jsem se dozvěděla, jak přibližně funguje práce regionálních zastoupení při Evropské unii, a měla jsem možnost zúčastnit se zajímavých konferencí, na které nemá přístup jen tak někdo.
Stáž byla také příležitostí nahlédnout pod pokličku evropských institucí a poznat důležité lidi, kteří v EU pracují, a rozhodně jsem si díky stáži uvědomila, že bych jednou chtěla zkusit pracovat v tomto dynamickém a kreativním prostředí.
Využití v budoucnu?
Každá pracovní zkušenost vás někam posune a myslím, že stáž na Zastoupení JMK při EU je skvělý začátek, který vám otevře dveře k dalším příležitostem. Ať už chcete pracovat na regionální, národní nebo nadnárodní úrovni.
Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Evropská unie?
Zelená dohoda, digitální a zelený přechod, evropské instituce, Maastrichtská smlouva a synergie
Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Jihomoravský kraj?
Bruselská kancelář Jihomoravského kraje, víno, Brno, technologie a vynikající gastronomické podniky
Co tě nejvíce pozitivně překvapilo?
Pozitivně mě překvapilo, že Evropská unie skutečně vidí potřebu zapojení regionů do evropské politiky.
Z hlediska Bruselu mě příjemně překvapilo tamní počasí. Před odjezdem mi všichni říkali, že počasí v Bruselu je většinou zamračené a ošklivé. Přestože jsem tam byla v zimě, zažila jsem neuvěřitelné množství krásných slunečných dní, které doplňovaly úchvatné východy a západy slunce.
Co tě naopak negativně překvapilo?
Mrzelo mě, že i přes covid jsme jako Zastoupení JMK neorganizovali více akcí a že jsme se jako stážisté podíleli na jejich organizaci pouze podáváním vína a obsluhou hostů. Myslela jsem si, že na stáži získám více zkušeností s organizováním akcí, což se mi nepodařilo, ale za to může asi hlavně covid.
Dále jsem očekávala větší spolupráci se Zastoupením jako takovým, abychom měli větší přehled o tom, co Jihomoravský kraj dělá a jak naše práce ovlivňuje jeho činnost na evropské úrovni.
Překvapilo mě také, že 99 % konferencí probíhalo online, i když by se to dalo udělat osobně, kdyby se dodržely covidová opatření. Zdálo se mi, že to evropským institucím vyhovuje a ušetří to starosti s organizováním offline zasedání. Jako stážisté jsme tak přišli o spoustu cenných zkušeností a příležitostí navázat kontakty se zajímavými lidmi.
Doporučila bys stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje i dalším studentům? Co bys jim vzkázala?
Rozhodně. Dnes žijeme v době, kdy konkurence hraje významnou roli. Zejména na vysoké škole jsou lidé, kteří jsou velmi chytří, a pokud se nebudete snažit minimálně tak jako oni, je možné, že vám jednoho dne vyfouknu místo na Vaši vysněné pozici. Proto je velmi důležité neustále hledat příležitosti, jak být aktivní a získávat zkušenosti, kde to jen jde, a stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje pro vás může být skvělým začátkem.